Fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność w kraju i na świecie, na co z pewnością wpływ ma debata publiczna na temat odnawialnych źródeł energii oraz ekologii. Nie bez znaczenia są również nieustanne podwyżki cen prądu, które spędzają sen z powiek tym, którzy korzystają z konwencjonalnych źródeł energii.

Czym dokładnie jest i jak działa? Mówiąc wprost fotowoltaika to technologia, która pozwala na zamianę energii słonecznej w prąd. Dzięki panelom fotowoltaicznym dochodzi do zjawiska konwersji energii słonecznej na prąd stały, który trafia do falownika zmieniającego go na prąd zmienny, a ten z kolei trafia do gniazdek w całym domu. W ten sposób nawet prywatne gospodarstwa domowe mogą produkować prąd na własny użytek, oszczędzając nie tylko pieniądze, ale również z czystym sumieniem wobec środowiska.

Przewaga fotowoltaiki nad innymi alternatywnymi źródłami energii polega przede wszystkim na tym, że można z niej korzystać na całym świecie. Produkcja prądu jest, oczywiście, zależna od ilości słońca, ale nawet w środkowej części Europy, która nie należy do najsłoneczniejszych, inwestycja w panele fotowoltaiczne jest jak najbardziej opłacalna. eksperci są w stanie dokładnie oszacować, jakie dokładnie ogniwa oraz ich ilość będą optymalne, aby wygenerować potrzebną ilość energii. Montowane na dachach ogniwa fotowoltaiczne wszelkiego rodzaju nie ingerują ani w środowisko, ani w estetykę budowli.

Znajdujący się w komplecie licznik dwukierunkowy dokładnie mierzy przepływ prądu i sprawia, że możliwe precyzyjne rozliczenie ilości wygenerowanego prądu oraz energii pobranej na rzecz nieruchomości. W przypadku nadprodukcji w stosunku do obecnych potrzeb, nadwyżka prądu trafia do sieci elektrycznej, a użytkownik może w późniejszym terminie skorzystać z 80% wygenerowanej nadprogramowo energii. Instalacja systemu fotowoltaicznego to jednorazowa inwestycja, która w ciągu kilku lat zwraca się z nawiązką. Dzięki temu posiadacz ogniw produkuje prąd bez obaw, że dotkną go regularne podwyżki cen za energię.