Oszczędność wynika z wiedzy z zakresu ekonomii. Zdając sobie sprawę z tego, jak ważna jest znajomość składu opałów, używanych do ogrzewania, warto dowiedzieć się jak dobrać odpowiednie parametry, aby oszczędzać bez utracenia jakości. Wybór składów opałów wpływa na jakość ogrzewania, dlatego przygotowaliśmy poradnik, który stanie się drogowskazem dla oszczędzającego i ekologicznie świadomego odbiorcy energii.

Czy oszczędność wiąże się z opałem?

W dobie globalnej ekonomii i pożądanych przez niektórych zasad minimalizacji wydatków na różne działania, jak również zamiłowania wielu osób do oszczędzania, szczególnie w sytuacjach niewygórowanych, należy zadać sobie pytanie – czy oszczędzanie wiąże się także ze spalaniem gazu i opału? Otóż, akurat w tym przypadku, odpowiedź jest stosunkowo trudna do udzielenia. W rzeczywistości, oszczędność naprawdę zależy od wielu czynników, w tym od wybranego składu węgla lub mieszanki opału. Od czego tak naprawdę zależy oszczędność? Odpowiedź na to pytanie może być naprawdę trudna.

Poznaj jeszcze więcej ciekawostek na temat: ekogroszek czy wegiel

Jakie składy wybierać, by oszczędzać?

Kiedy mamy do wyboru różne składy opału, używane do ogrzewania naszego domu, musimy zastanowić się, jak najlepiej wybrać skład, który będzie najbardziej opłacalny. Jak wskazują specjaliści, najlepiej jest wybierać skład, który będzie miał najniższy poziom emisji, a także najniższy koszt. W tym celu można spróbować składu takiego jak:

  • Ekogroszek;
  • Wegiel;
  • Koks;
  • Brykiet.

Ekogroszek czy wegiel ? Są to najtańsze opcje dostępne na rynku, ale nie są one najbardziej ekologiczne. Z całą pewnością nie zapobiegną zanieczyszczeniom środowiska. Jednak mają one jedną zaletę – są dość tanie.

Czy można oszczędzać na koksu i brykietach?

Koksu oraz brykietów nie można nazwać najtańszymi odmianami opału w porównaniu z ekogroszkiem lub weglem. Zazwyczaj są one zdecydowanie droższe niż wspomniane rodzaje węgli. Jednak jeśli chodzi o efekty ekologiczne, to ich ceny są często i bardzo atrakcyjne. Koksu i brykietów używa się do ogrzewania pomieszczeń domowych, gdzie uwalniają mniejsze ilości szkodliwych substancji, a ponadto efektywnie wysuszają powietrze, aby zmniejszyć wilgotność. Dzięki temu często można zaoszczędzić więcej pieniędzy na klimatyzację, jeśli przyczynia się do wilgoci wewnątrz domu.

Cechy składów

Ekogroszek, wegiel, koks i brykiet mają odmienne właściwości, chociaż wszystkie służą do ogrzewania domu. Ekogroszek jest jednym z najbardziej ekologicznych paliw, a wegiel jest najczęściej używanym. Koks jest droższy i bardziej ekologiczny od wegla, chociaż bardzo wysokie temperatury, w jakich się topi, powodują jego zanieczyszczenie. Natomiast brykiet jest często wybierany dla jego niskiej wilgotności, długo trwającego palenia, jednolitego składu i niezawodności.

Zakup, dostarczanie i magazynowanie

Wspomniane wcześniej składy węgla, chociaż często wybierane, mogą być problemowe w kwestii transportu, przechowywania i dystrybucji. Najmniejszym, ale bardzo ważnym problemem może być wybór odpowiedniego sprzedawcy lub dostawcy, od którego kupujemy skład lub mieszanki opału. Należy dokładnie sprawdzić ich opinie ze względu na ich doświadczenia na rynku i jakość produktów, które oferują. Kolejnym ważnym czynnikiem jest magazynowanie składów węgla w odpowiednich warunkach. Odpowiedni system wentylacji odprowadzającej dym i paliwo jest konieczny, aby sprawić, by ludzie byli bezpieczni.

Jak widzimy, jeśli chodzi o opał, wybór odpowiedniego składu jest trudny. Jednak odpowiednie wybranie składu może zapewnić oszczędności i niskie koszty ogrzewania oraz ekologiczną kontrolę wilgoci i czystości powietrza.