Rosnące z roku na roku ceny za prąd, a także coraz większa wrażliwość na problemy środowiska naturalnego, skłoniły już wielu ludzi do poszukiwanie alternatyw w postaci odnawialnych źródeł energii. Jedną z nich jest generowanie energii za pomocą paneli fotowoltaicznych, które najczęściej montuje się na dachu ze względu na to, że to tam bez problemu docierają promienie słoneczne.

Instalacja systemu fotowoltaicznego wiąże się z dużym, jednorazowym wydatkiem. Jednak coraz częściej okazuje się, że można się w tej kwestii starać o spore dofinansowanie, a ceny systemów z roku na rok stają się coraz bardziej przystępne. Dodatkowo panele słoneczne są wykonywane z bardzo trwałych materiałów i nie ma w nich zbyt wielu elementów podatnych na usterki, dlatego też mogą przez całe late służyć bez seriwsu i napraw.

Już po dekadzie użytkowania zwracają się nam całe pieniądze, które wydaliśmy na montaż, ponieważ od tamtego momentu mieliśmy własną elektrownię produkującą energię za pomocą światła słonecznego. Jak ogrzać dom fotowoltaiką? Przede wszystkim należy zaplanować instalację tak, aby ilość paneli odpowiadała zapotrzebowaniu na energię w danym gospodarstwie. Warto zawsze odrobinę przeinwestować, ponieważ ewentualne nadwyżki w produkcji prądu w okresie letnim, można zwrócić do sieci i odebrać w okresie zimowym, kiedy promienie słoneczne w tej szerokości geograficznej nie są aż tak intensywne.

Dzięki temu wyprodukowana przez nas energia rozłoży się na cały rok i będziemy mogli z niej korzystać o każdej porze roku. Ogrzewania domów fotowoltaiką jest też bardzo estetyczne, ponieważ sprzyja montowaniu ogrzewania podłogowego, przez co wnętrza są bardziej estetyczne, a efektu nie psują kaloryfery. Fotowoltaikę można również połączyć z matami grzewczymi, pompą ciepła lub piecem elektrycznym, a wszystko to zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać oraz możliwości finansowych na zamontowanie systemu. Równie ważne jest rozważenie wszystkich opcji pod kątem metrażu, jakie mamy do dyspozycji, i miejsca na ewentualne piec czy pompę.